Χειροποίητες κούκλες από τη μικρή Αθηνά για το ’Χαμόγελο του Παιδιού”

Συγκίνηση προκάλεσε στο Χαμόγελο του Παιδιού, το γράμμα της μικρής Αθηνάς και οι κούκλες που τους έστειλε :Το σχολείο της συγκέντρωνε τρόφιμα για...

Πέμπτη, 09 Ιανουαρίου 2014, 12:56
Τροποποίηση: Πέμπτη, 09 Ιανουαρίου 2014, 12:59

Διαχειριστής

Συγκίνηση προκάλεσε στο Χαμόγελο του Παιδιού, το γράμμα της μικρής Αθηνάς και οι κούκλες που τους έστειλε :

Το σχολείο της συγκέντρωνε τρόφιμα για «Το Χαμόγελο του Παιδιού» κι όπως μας ενημέρωσε η δασκάλα της, η μικρή Αθηνά δεν μπόρεσε να φέρει τρόφιμα κι έτσι μας έφτιαξε, μόνη της, τις κούκλες που βλέπετε στη φωτογραφία. Μαζί υπήρχε κι ένα γράμμα:

«Γεια σας! Το όνομά μου είναι Ζαφείρη Αθηνά. Ζω στην Πάτρα αλλά είμαι από την Ήπειρο. Είμαι 11 χρονών και πιστεύω ότι πρέπει να αρχίσω σιγά σιγά να βοηθάω τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη!

Αποφάσισα λοιπόν να σας στείλω χειροποίητες από εμένα κούκλες. Είναι από τσόχα και διάφορα διακοσμητικά πάνω τους. Όταν της έφτιαξα είπα: Αυτές τις κούκλες θα τις κρατήσω για πάντα! Όμως μετά ανακάλυψα ότι δεν τις χρειάζομαι γιατί έχω αρκετά παιχνίδια. Με απλά λόγια, σας τις χαρίζω!

Επέλεξα εσάς γιατί αγαπώ πολύ τα παιδιά και κυρίως τα παιδιά που έχουν κάποιες οικονομικές δυσκολίες. Δεν σας κοροϊδεύω γιατί είμαι κι εγώ ένα τέτοιο παιδί. Δεν έχω στερηθεί πράγματα αλλά έχω στερηθεί πιο βασικά. Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Με πολλή αγάπη σας εύχομαι να παίξετε με τις κούκλες και τα άλλα παιχνίδια που σας έχουν δώσει. Αυτές οι κούκλες είναι για εσάς! Μακάρι να σας αρέσουν! Σας αγαπώ πολύ! Με αγάπη, Αθηνά ελπίζω να συναντηθούμε!».

http://www.hamogelo.gr/4-1/1777/Oi-xeiropoihtes-koykles-ths-mikrhs-Athhnas

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ