Με έναν ανθεκτικό μύκητα πρέπει να τα βάλει τώρα, ο 21χρονος Βολιώτης Γεράσιμος - Ιάσονας, ο μοναδικός επιζών του πρώτου βαγονιού της μοιραίας αμαξοστοιχίας των Τεμπών.
Ο Βολιώτης φοιτητής επέστρεψε στο Γενικό Νοσοκομειο της Λάρισας, καθώς κρίθηκε απαραίτητη η μεταφορά του στη ΜΕΘ του αρχικού νοσοκομείου από τους θεράποντες ιατρούς του κέντρου Αποκατάστασης στο Ανόβερο της Γερμανίας.
Ο νεαρός βρίσκεται σε κωματώδη κατάσταση και μολύνθηκε από ενδονοσοκομειακό μύκητα, τον όποιον πρέπει να καταπολεμήσει για να μπορεί εξ νέου να επιστρέψει στο Κέντρο Αποθεραπείας της Γερμανίας.
Πηγές:
The Newspaper
Ειδήσεις υγείας σήμερα
Το μερίδιο πλειοψηφίας της FAMAR πωλούν οι ECM και Metric Capital στη MidEuropa
ECDC: 6 νέα κρούσματα ιλαράς στην Ελλάδα - 29 από την αρχή του έτους
H αυτοφροντίδα στο προσκήνιο