Υπό το βάρος «εμπόλεμης» κατάστασης

«Είμαι περήφανος που είμαι πρόεδρος σ’ αυτόν το Σύλλογο», δηλώνει ο Φ. Αυγερινός, πρόεδρος των Εργαζομένων του Νοσοκομείου Μυτιλήνης, αναφερόμενος...

Τετάρτη, 04 Νοεμβρίου 2015, 16:27
εφημερίδα δημοκράτης

«Είμαι περήφανος που είμαι πρόεδρος σ’ αυτόν το Σύλλογο», δηλώνει ο Φ. Αυγερινός, πρόεδρος των Εργαζομένων του Νοσοκομείου Μυτιλήνης, αναφερόμενος στην κινητοποίηση του προσωπικού τις προηγούμενες ημέρες και κυρίως την ημέρα που σημειώθηκε το πολύνεκρο ναυάγιο.

Όπως τόνισε ο Φ. Αυγερινός, μπορεί το προσωπικό να είναι κουρασμένο, να είναι ταλαιπωρημένο και κακοπληρωμένο, ωστόσο στέκεται με απόλυτη ευσυνειδησία στο ύψος των περιστάσεων, κάνοντας και με το παραπάνω το καθήκον του, σώζοντας ζωές και ανακουφίζοντας τον ανθρώπινο πόνο.
«Αυτό που συνέβη το απόγευμα του ναυαγίου, είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο. Όλοι οι εργαζόμενοι, είτε είχαν τελειώσει τη βάρδια τους, είτε ήταν σε άδεια, είτε είχαν ρεπό, είτε η βάρδια τους θα ξεκινούσε μετά τις 10 το βράδυ, χωρίς να λάβουν την παραμικρή ειδοποίηση, ήρθαν στο νοσοκομείο για να βοηθήσουν.
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ειδικό σχέδιο στο νοσοκομείο για τέτοιες έκτακτες περιπτώσεις, όμως δεν χρειάστηκε καν να μπει σε εφαρμογή. Όλοι έσπευσαν χωρίς να ειδοποιηθούν και έδωσαν αγώνα αξιέπαινο, για να σωθούν ανθρώπινες ζωές, ζωές παιδιών, γυναικών, ταλαιπωρημένων και κατατρεγμένων ανθρώπων.
(πατήστε το παρακάτω link)

http://www.dimokratis.gr/index.php?article=2015-11-4_ypo_to_baros__empolemis__katastasis


ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ